You are here:: مقالات اطفا حریق سیستم‏های افشانگر ESFR، راه‌حلی کامل جهت محافظت از انبارها در برابر حریق
 
 

سیستم‏های افشانگر ESFR، راه‌حلی کامل جهت محافظت از انبارها در برابر حریق

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

سیستم‏های افشانگر ESFR، راه‌حلی کامل جهت محافظت از انبارها در برابر حریق

سیستم اسپرینکلر یا افشانگر موثرترین و اقتصادی­ترین شیوه مهار و اطفای حریق می­باشد که در 98 درصد موارد مانع از وقوع و انتشار آتش‌سوزی می­گردد. مطابق با استانداردهای بین­المللی، بویژه استاندارد NFPA-13 که از مطرح­ترین و سخت‌گیرانه‌ترین استانداردهای جهان در این زمینه می‌باشد، به طور متداول از دو روش برای محافظت اتوماتیک انبار که دارای ردیف­های متعدد قفسه (rack) می‌باشد، استفاده می­گردد:

1. استفاده از سیستم افشانگر در چند لایه و قراردادن افشانگرها در داخل برخی از طبقات قفسه‌ها (اصطلاحاً به این‌گونه از افشانگرها که در داخل قفسه­ها قرار داده می­شود، افشانگرهای in-rack یا داخل‌قفسه گفته می­شود.(

2. استفاده از افشانگرهای زود اطفاءکننده واکنش سریع (ESFR Sprinklers)در مواردی که فضای کافی برای انتقال حرارت و دود از میان طبقه‌ها به بالا وجود داشته باشد.

سیستم­های ESFR بسیاری از چالش­های محافظت از انبارها را حل می­کنند و استفاده از آنها، باتوجه به مزایای چشمگیرشان ازجمله:

* کاهش پیچیدگی سیستم

* افزایش انعطاف‌پذیری

* کاهش هزینه­ ها

همواره مورد گسترش بوده است. با این حال حصول اطمینان از انتخاب نوع درست سیستم ESFR مستلزم آگاهی کامل از نوع کالاهای انبارشده و روش نگهداری این‌گونه کالاها و همچنین توجه به مفاد استانداردهای ارائه‌شده در این زمینه بوده و عدم توجه به این موارد، ممکن است منجر به عدم کارایی این سیستم گردد.

 

منبع : www.pyrogen.co.ir