You are here:: نحوه حفاظت
 
 

نحوه حفاظت سیستم اطفا حریق اتوماتیک پایروژن

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

پایروژن به دو صورت می تواند محیط را محافظت کند :

 

روش پوشش مستقیم :

این روش آخرین نوآوری در مقابله با مقوله حریق می باشد که به طور ویژه جهت اطفای حریق در منبع طراحی شده است. در این روش حریق در منبع آن تشخیص داده شده و اطفا می گردد و از انتشار آن به سایر نقاط نیز جلوگیری می شود.

در مرحله اول نقصان الکتریکی موجب وقوع حریق می گردد ، البته مواردی دیگری نیز می تواند حریق را ایجاد کند که ما بعنوان مثال نقصان الکتریکی را به عنوان عامل ایجاد حریق انتخاب کرده ایم.

 

 

بعد از تشخیص آتش سوزی توسط دتکتور های متصل به کپسول ، کپسول به صورت اتوماتیک فعال می گردد و تخلیه انجام میشود. ذرات جامد موجود در کپسول که ترکیبی از کربنات های پتاسیم ، دی اکسید کربن و نیتروژن می باشد بعد از دریافت فرمان برای تخلیه ، بصورت پودر و گاز در آمده و با سرعت زیادی در فضا منتشر شده و خود را به حریق می رسانند و انتشار حریق را متوقف می سازند.

 

توجه : اطفای حریق توسط کپسول های اطفا حریق پایروژن بدون هیچ گونه کاهش سطح اکسیژن در محیط انجام می شود، در واقع پایروژن ضلع چهارم منشور آتش را مورد حمله خود قرار می دهد که همان جلوگیری از ادامه واکنش های شیمیایی که منجر به فعالیت آتش می شوند، است.

در این روش با حداقل آسیب به تجهیزات مواجه خواهیم شد و همچنین حداقل زمان از کارافتادگی را در پی خواهیم داشت. بنابراین در مراکز حساس توصیه می شود تا از این روش استفاده گردد.

این روش بیشتر در رک های تجهیزات مخابراتی ، رک های تجهیزات کامپیوتری ، تابلو برق ها ، ماشین های CNC و صنعتی ، تابلو سوئیچهای LV و HV ، موتور و سایر اجزای وسایل حمل و نقل مانند قطار ، هواپیما و کشتی و همچنین در تابلو های کنترل استفاده و پیشنهاد می شود.

 

 


 

روش پوشش جامع :

این روش ، روش متداول و سنتی جهت طراحی و نصب سیستم اطفای حریق می باشد. در این روش سیستم اعلام حریق جهت تشخیص حریق در کل فضا طراحی شده و بر این اساس سیستم اطفا حریق اتوماتیک نیز برای کل فضا پیش بینی می گردد. نحوه عمل بر پایه سیستم پایروژن به صورت زیر می باشد :

در مرحله اول بعنوان مثال نقصان الکتریکی موجب وقوع حریق می گردد.

 

سنسورهای حرارت ، دود ، گاز یا شعله فعال میشوند و از این طریق سیگنال به کنترل پنل ارسال و شمارش معکوس جهت تخلیه کپسول های پایروژن آغاز می شود.

سیستم پایروژن فعال می گردد و بلافاصله حریق اطفا می شود.

این روش بیشتر در مراکز داده ، پست های توزیع برق ، کانال کابل ، ساختمان های هوشمند و اتاق های کنترل ، آزمایشگاهها ، کف کاذب ، سالن های تجهیزات مخابراتی ، انبارهای حساس  ، وسایل حمل و نقل  و بایگانی اسناد مورد استفاده قرار می گیرد.